Greška
  • [SIGPLUS_EXCEPTION_CASE_MISMATCH] Image source root/images/2026/fpn cannot be found with a case-sensitive search but a file system entry root/images/2026/FPN exists. While some operating systems (e.g. Windows) are case-insensitive, others (e.g. Linux) are case-sensitive in matching file system entries. On this server, the image source must match the file system entry exactly, including character case.

U povodu Dana grada Konjica Odred izviđača “Neretva” uz pokroviteljstvo Grada Konjica organizovao 5. Izviđačke susrete” Konjic 2026” u kojima je učestvovalo preko 300 izviđača

Izviđači iz Bosne i Hercegovine i regije i ovog su ljeta u povodu Dana grada Konjica imali priliku boraviti u Konjicu gdje su održani izviđački susreti “Konjic 2026” u organizaciji Odreda izviđača Neretva Konjic.

Izviđački susreti, koji su održani pod pokroviteljstvom Grada Konjica, okupili su preko 300 izviđača iz Bosne i Hercegovine i regije, koji se svake godine rado odazovu pozivu na druženje i takmičenje mlađih uzrasnih kategorija, kojima su susreti prilika da pokažu usvojeno znanje i vještine i da upoznaju Konjic i izviđače iz svih krajeva Bosne i Hercegovine i regije. 

- Lijepo je vidjeti veliki broj djece koje okuplja ljubav prema izviđaštvu na jednom mjestu. Takmičenje i susreti u Konjicu su uvijek na visokom nivou organizacije i čestitam Odredu izviđača “Neretva” Konjic što na ovaj način daju doprinos obilježavanju Dana grada Konjica - kazao je predsjednik Saveza izviđača Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Zagorčić, koji je svojim prisustvom uveličao izviđačke susrete.

- Ovo je veliki događaj za nas i naš grad. Izviđači tokom brojnih takmičenja svake godine pokažu svoja znanja i vještine, ali istovremeno upoznajuKonjic i sve njegove prirodne i kulturne vrijednosti, te stiču i razvijaju nova prijateljstva – kazao je starješina Odreda izviđača “Neretva” Konjic Haris Hadžizukić, koji je poželio dobrodošlicu u Konjic svim učesnicima ovogodišnjih izviđačkih susreta, zahvaljući se Gradu Konjicu na podršci.

- Druženje sa gostima i našim članovima prilika je da zajedno obilježimo Dan grada i proslavimo jubilej našeg Odreda, 70 godina uspješnog rada – naglasila je načelnica Odreda Selma Hadžihusejnović, zahvaljujući se 41 izviđačkoj ekipi i svim gostima koji su bili dio događaja, koji promoviše izviđačke vrijednosti i odrastanje i život djece i mladih u prirodi.

{galerija}2026/susreti{galerija}

“Majska ruža” Radio Konjica već 20 godina uljepšava Dane grada Konjica – proglašeni najuspješniji u edukativno - ekološkoj akciji koja promoviše očuvanje i uređenje životne sredine

U povodu Dana grada Konjica Radio Konjic u saradnji sa firmom Rukotvorine, proveo je edukativno - ekološku akciju tokom koje već 20 godina uspješno promoviše očuvanje okoliša, sadnju cvijeća i ukrasnog drveća.

Cilj akcije, koja se održava pod pokroviteljstvom Grada Konjica, je nagraditi najuspješnije i potaknuti i druge da to čine, uljepšavajući životni prostor. 

Tokom svečanosti upriličene u povodu Dana grada proglašeni su i nagrađeni nauspješniji u ovogodišnjoj akciji.

Čestitajući u ime gradonačelnika Osmana Ćatića i Gradske uprave Konjic Dan grada, sekretar Gradske uprave Edis Macić, prilikom uručenja nagrada najuspješnijim učesnicima, podsjetio je na značaj edukativno- ekološke akcije, koja decenijama promoviše rad, odgovornost i brigu o zajednici. Macić je čestitao vrijednim Konjičanima na trudu i nagradama poželjevši da ‘Majska ruža’ i dalje bude simbol svega onoga što je najljepše u gradu Konjicu i njegovim ljudima.

Priznanje „Majska ruža 2026” uručeno je bračnom paru Adilović iz Konjica, Ljlji i Seji za trud i angažman koji su uložili u uređenje porodične kuće u naselju Tuščica, koju su oplemenili cvijećem i ukrasnim drvećem. 

Nagrada za najljepše uređenu okućnicu dodjeljena je Jasminki Kezo, Konjičanki koji je tokom poplava izgubila dom u Sultićima, ali je istim žarom nastavila saditi i uzgajati cvijeće u novoj kući u naselju Obri, uljepšavajući kako sebi tako i drugima životnu sredinu.

Priznanje za najljepše uređen balkon dodjeljeno je Violeti Sultanić, koja uz podršku supruga Jasmina decenijama uljepšava stambenu zgradu u naselju Kolonija.  

Nagrada za najljepše uređen ugostiteljski objekt ove godine dodjeljena je Hotelu Garden City Konjic.

Članovi planinarskog društva “Borašnica” Konjic u povodu obilježavanja Dana grada Konjica organizovali pohod na vrhove Žljebina i Tjeme

U sklopu obilježavanja Dana grada Konjica Planinarsko društvo “Borašnica” organizovalo je pohod na vrhove Žljebina i Tjeme, koji se nalaze na 1187m n/v i 1326 m n/v, u kojem je kroz druženje i boravak  u prirodi  uživalo 30 planinara i rekreativaca iz Konjica i drugih sredina.

Ovu aktivnost, kojom Planinarsko društvo “Borašnica” na svoj način obilježava Dan grada održana je uz pokroviteljstvo Grada Konjica i podršku članova Gorske služba spašavanja Stanice Konjic.

Gradonačelnik Konjica Osman Ćatić i biznismen Luka Rajić razgovarali o saradnji u narednom periodu

 

“Ovaj grad ima potencijal i sretan sam što iz godine u godinu vidim da se taj potencijal stavlja u funkciju” – istraknuo je Rajić

 

Švicarski biznismen Luka Rajić, tokom posjete rodnom Konjicu sastao se u Gradskoj upravi sa gradonačelnikom Osmanom Ćatićem, sa kojim je sumirajući dosadašnje aktivnosti razgovarao  o budućim projektima i planiranim aktivnostima u Konjicu.

-Naš sugrađanin Luka Rajić, već duži niz godina pokazuje snažnu privrženost svom rodnom gradu. Izuzetno cijenim što uvijek dolazi otvorenog srca i otvorene duše, da to podijeli zajedno s nama ovdje u Gradskoj upravi i sa našim stanovnicima, Drago nam je da imamo Konjičane koji žele, mogu i hoće da ulažu u svoj grad i u pomoć lokalnom stanovništvu - kazao je gradonačelnik Ćatić, koji je Luki Rajić poželio dobrodošllicu u Konjic.

- Jako mi je drago da sam i ove godine u Konjicu i što svake godine kada dođem vidim veliki napredak. Veselim se nastavku saradnji sa gradonačelnikom, sa kojim imam dobar partnerski odnos. Razgovarali smo o budućnosti, gdje postoje potencijali da se grad razvija i da svi zajedno doprinosimo boljitku i kvaliteti života svih građana Konjica. Vidim da ima dosta projekata i što uvijek govorim, Konjic ima veliki potencijal i ono što me veseli, iz godine u godinu, je da vidim da se taj potencijal stavlja u funkciju. Čestitam gradonačelniku na svim aktivnostima i njemu i njegovom timu, i smatram da se grad  Konjic stvarno razvija u dobrom smjeru – naglasio je Rajić.

U povodu Dana grada Konjica upriličen prijem za članove Odreda izviđača „ Neretva“ Konjic, koji obiježava 70 godina uspješnog djelovanja

Gradonačelnik Konjica Osman Ćatić u povodu Dana grada upriličio je prijem za članove Odreda izviđača „ Neretva“ Konjic, kojem su prisustvovali mladi izviđači predvođeni starješinom Harisom Hadžizukićem i načelnicom Selmom Hadžihusejnović.

Tokom prijema razgovarano je o aktivnostima koje su obilježile prethodnu godinu, te aktuelnim radovima i planovima koje Odred zajedno sa Gradskom upravom planira realizovani u narednom periodu.

-S obzirom na činjenicu da Odred slavi značajan jubilej ove godine 70 godina postojanja, koji se obilježava nizom aktivnosti, želja nam  je da tim povodom u okviru manifestacije Dani grada Konjica, našim vrijednim izviđačima uručimo zahvalnicu za trud i rad, koji ulažu u razvoj kako izviđaštva, tako i naše zajednice kroz svoje aktivnosti. Čestitamo svim članovima Odreda jubilej, sa željom da zajedničkim snagama i u budućnosti stvaramo uslove za susrete, druženja, takmičenja i zdravo odrastanje, kako djece i mladih iz Konjica, tako i svih gostiju koje izviđačke aktivnosti dovedu u naš grad. Ohrabruje činjenica da svake godine Odred ima podmladak i da se duga tradicija izviđačkog organizovanja u Konjicu nastavlja - kazao je gradonačelnik Ćatić.

Starješina Odreda  Haris Hadžizukić i načelnica Selma Hadžihusejnović zahvalili su u ime svih izviđača na prijemu, ali i podršci koju Grad Konjic na različite načine pruža izviđačkoj organizaciju u Konjicu i izviđaštvu uopšteno.

-Čast je imati ovu djecu i mlade uz sebe i prenijeti im svoje znanje i izviđačka iskustva. Cilj je osamostaljivanje, socijalizacija, druženje u prirodi daleko od digitalnog svijeta u sigurnom okruženju, koji postižemo uz podršku zajednice koja nas prati i podržava u našim naporima da naš dom u prirodi, naš kamp uredimo po svim standardima današnjice i povećamo naše kapacitete. Mi smo organizacija po kojoj se Konjic prepoznaje već 70 godina, kroz koju je prošlo preko 20.000 ljudi svih genracija. Ponosni smo na to i naš kontinuiran rad i hvala svima koji nas na bilo koji način podržavaju i prate u našim aktivnostima – naglasili su starješina Hadzizukić i načelnica Hadžihusejnović.

- Lijep je osjećaj danas biti ovdje i vidjeti da neko prati to što radite, da podržava i cijeni vaš rad. Zaista hvala na tome, jer su izviđači nešto posebno u mom životu i želja mi je da sva djeca dožive ovo iskustvo i osjeti šta su izviđači i šta u našoj organizaciji mogu naučiti - kazala je Ema Fišić, dvadesetdvogodišnja Konjičanka, koja je dio Odreda više od 15 godina.

- U proteklim godinama mnogo smo naučili od naših starijih kolega i spremni smo da i mi dalje prenosimo znanje na mlađe. Izviđači su moja druga porodica, ovdje sam upoznala sve svoje najbolje prijatelje i prijateljice sa kojima se svakodnevno družim, idemo na takmičenja, logorovanja i uživamo u tim aktivnostima. Nama djeci je zaista veliko to što nas neko podržava, vjeruje u nas i naš je vjetar u leđa da osvojimo nagrade na takmičenjima i ostvarimo  i realizujemo  naše ideje i u tome se naš grad Konjic zaista pokazao, što mi cijenimo i nastojimo uzvratiti našim učešćem u svim značajnim manifestacijama - istaknula je Iva Anđelić, koja iza sebe ima desetogodišnje izviđačko iskustvo, na koje je posebno ponosna.

 

 

 

 

Grad Konjic uz podršku Međunarodne organizacije za migracije IOM danas upješno proveo združenu pokaznu vježbu operativnih snaga prvog i drugog stepena odgovora „Siguran Konjic“

U povodu Dana grada Konjica danas je na platou pored Gradskih bazena održana pokazna vježba operativnih snaga „Siguran Konjic 2026“ koju je organizovao Grad Konjic uz podršku IOM-a, a u okviru  projekta podrške oporavku od poplava u BiH, koji finansira Evropska unija, a provode IOM i UNDP.

S ciljem provjere i predstavljanja spremnosti, obučenosti raspoloživih snaga, materijalnih i tehničkih sredstva kojima raspolaže Grad Konjic organizovane su aktivnosti kojima su simulirani stvarni sigurnosni izazovi na terenu u kojima su učestvoli Gradski štab civilne zaštite, Policijska uprava , Vatrogasna jedinica,  DVD sekcija Neretvica, Vatrogasne jedinica Šumarstva Prenj Konjic Dom zdravlja , GSS Stanica Konjic, GSS Prenj, CEMS, SRK Neretva, Odred izviđača Neretva, Crveni križ Konjic i volonteri.

-Grad Konjic nastoji u kontinuitetu zajedno sa službama zaštite i spašavanja da vrši provjeru sposobnosti, znanja, zajedništva, koordinacije, komandne odgovornosti u dijelu kao što je i danas. Zahvaljujem IOM-u na pomoći ne samo danas, već i za njihovo prisustvo ovdje više godina u smislu edukacije, unaprijeđenja sistema zaštite, kvaliteta i opreme, koju su nam nabavljali kako za našu Civilnu zaštitu , tako i za druge službe zaštite i spašavanja. Nadam se da će se uspješna saradnja nastaviti i u budućnosti. Drago nam je da su danas ovdje sudionici ovih aktivnosti , kako bi vidjeli na kojem nivou su učesnici pokazne vježbe u nepunih sat vremena pokazali svoje stečeno znanje, edukaciju koju su imali u toku godine i preventivno djeluju na svim zadatim tačkama koje su bile vrlo zahtjevne. Čestitam učesnicima vježbe koja je uspješno provedena, bez povrijeđenih. Želja nam je da pokažemo te mlade odgovorne ljude, koji rizikuju svoj život da bi spasili druge. Svi su pokazali odlučnost, spremnost i dozu odgovornosti. Svima se zahvaljuem i za podršku tokom poplava , ali i za sve što čine svakodnevno na području grada Konjica, na području drugih sredina, kao i na međunarodnom planu odgovarajući na pozive za pomoć -  kazao je Osman Ćatić, komandant Gradskog štaba civilne zaštite Konjic.

Učesnici vježbe zahvalili su na prilici da pokažu svoje znanje i vještine, zahvaljujući  na podršci koju imaju za aktivnosti koje provode, naglašavajući da su svi zajedno pokazali da je grad Konjic u sigurnim rukama.

Gosti koji su prisustvovali vježbi sa federalnog, kantonalnog i gradskog nivoa imali su priliku uvjeriti se u spremnost i obučenost službi zaštite i spašavanja prilikom spašavanja lica koje je povrijeđeno u saobraćajnoj nesreći, zapaljenje vozila, šumskog požara izazvanog prolaskom voza, spašavanju lica sa strmih terena uz angažman gorskih službi spašavanja, spašavanju povrijeđenog lica iz rijeke uz angažman spasilaca, policije, medicinskih timova, zaposlenika Standarda i volontera. 

{galerija}2026/vjezba{galerija}

Opći Izbori 2026

GRADSKA IZBORNA KOMISIJA KONJIC

Konjic, 06.06.2026. 

Obavještenje 

Povodom raspisivanja i održavanja Općih izbora u Bosni i Hercegovini 2026. godine, a koji će se održati u nedjelju 04.10.2026.godine, Gradska izborna komisija Konjic je izložila izvode iz Privremenog biračkog spiska.

Podsjećamo građane da se privremeni birački spiskovi izlažu u periodu od 06.06.2026. do 06.07.2026. godine.

Birači koji u periodu izlaganja izvoda iz Privremenog biračkog spiska uoče pogrešne podatke ili nepravilnosti imaju pravo zahtijevati ispravku.

Raseljena lica također mogu izvršiti provjeru, te se odrediti za biračku opciju i način glasanja.

CBS KONJIC

GIK KONJIC

Trg državnosti Alije Izetbegovića do br.1 (ex. Zgrada DPO-a II sprat)

88400 Konjic

T/F: 387 36 731 498

Link:

Scan Obavještenje raseljena lica opći izbori 2026.pdf 

SCAN PLAN IZLAGANJA IZVODA IZ PBS 2026.pdf

Delegacija Opštine Tutin prisustvovala obilježavanju Dana grada Konjica

Njegujući dugogodišnju saradnju na nivou lokalnih zajednica delegacija Opštine Tutin, koju je predvodio direktor Turističke organizacije Tutin Aldin Dreković, danas je prisustvovala obilježavanju 16.juna Dana grada Konjica

-Kolege Sead Hot i Meša Čelaković, iz Opštinskog vijeća Tutin, zajedno smo tu da prenesemo pozdrave i čestitke naše predsjednice Selme Kučević i našem bratskom gradu Konjicu poželimo srećan Dan grada.  Radimo na zajedničkoj saradnji i unapređivanju naših odnosa u svim oblastima.  Raduje formiranje Turističke zajednice u Konjicu i nadam se da ćemo i u toj oblasti intenzivirati saradnju- kazao je Dreković, zahvaljujući se na gosptoprimstvu.

-Dan grada prilika je da ugostimo i naše pobratimske opštine i gradove, da razmijenimo iskustva i razgovaramo o planovima za budućnost. Drago mi je da su danas bili i predstavnici Grada Tutina, direktor Turističke zajednice, s obzirom da je je u toku organizacija Turističke zajednice Konjic jer je Gradsko vijeće donijelo Odluku o osnivanju tako da će nam dobro doći pomoć same naše pobratinske opštine u narednom periodu. Tu je i saradnja u kulturnom dijelu, u infrastrukturnom i ono što želim da naglasim, da su naši prijatelji iz Opštine Tutin bili uz nas i u toku najtežih dana prilikom poplava. Još jednom hvala i hvala  što su danas ovdje i kada slavimo - kazao je gradonačelnik Ćatić.

Svečanom sjednicom Gradskog vijeća Konjic, obilaskom spomen obilježja i polaganjem cvijeća danas obilježen 16.juni Dan grada Konjica

Grad Konjic je danas na svečan način obilježio 16.juni Dan grada, odnosno 644.godišnjicu od prvog pomena Konjica u pisanim dokumentima.

Svečanoj sjednici Gradskog vijeća Konjic prethodili su obilazak spomen obilježja i polaganje cvijeća, čime je odata dužna pažnja svima koji su kroz historiju Konjica i Bosne i Hercegovine  položili svoje živote u njihovoj odbrani. Obilježavanju Dana grada Konjica prisustvovali su gosti sa svih nivoa vlasti, predstavnici javnog, privrednog, kulturnog i vjerskog života.

- Svjesni činjenice da ovaj grad nije nastao preko noći već su ga svojim radom, strpljenjem i neizmjernom ljubavlju gradile, čuvale i izgradile generacije prije nas, naši djedovi, nane, bake, očevi i majke, mi danas s ponosom stojimo na ovom mjestu čuvajući ga, razvijajući i prenoseći ljubav prema našem Konjicu budućim generacijama. Snaga ovog grada je svaki pojedinac, koji svojim postojanjem i djelovanjem ugrađuje dio sebe u njegov razvoj i opstanak. Stariji to čine mudrošću čuvajući našu tradiciju, a mladi ga svojom energijom, idejama i nadom u uspješnu i prosperitetnu budućnost, čine posebnim. Dan grada prilika je da naglasimo kako su ponos za sve nas naši mladi, naše porodice, svi oni koji ostaju ovdje, koji se vraćaju i vjeruju da je Konjic mjesto gdje se može živjeti, raditi i sanjati. Svojim djelovanjem želimo pokazati koliko smo jaki kada smo zajedno i koliko možemo kada jedni drugima pružimo ruku. Sjećajući se svih onih koji su kroz vijekove branili našu domovinu Bosnu i Hercegovinu  i Konjic svim našim sugrađankama i sugrađanima želim sretan Dan grada Konjica – grada zajedništva, ponosa i dobrih ljudi – kazao je  gradonačelnik Osman Ćatić.

Džafer Alić, predsjedavajući Skupštine HNK čestitajući Dan grada Konjica  je naglasio :

„Hercegovačko – neretvanski kanton je stajao uz grad Konjicu u prilikama kakve su to bile u prethodnom periodu i u dobrim i lošim, smatram da smo uvijek bili jedni uz druge i nadam se da ćemo i u budućnosti gajiti našu saradnju i da ćemo uvijek biti partneri jedni drugima i u svakvom interesu Konjica i HNK stvarati nove prilike za sve naše građane i stvarati ono što je naša i dužnost, dobro ozračje i život u budućnosti za naše građane. S obzirom na prilike koje nas okružuju, u budućem periodu moramo raditi na jačanju naše privrede. Konjic je, možemo kazati, perjanica u tom smislu, jedan pozitivan primjer i zato danas želim da izrazim zadovoljstvo i čestitam Gradskoj upravi na čelu sa gradonačelnikom, privrednicima ovog grada i svim građanima koji doprinose tome.“

Tokom Svečane sjednice prikazan je  retrospektivni video tokom kojeg su  predstavljene aktivnosti Gradske uprave Konjic i Gradskog vijeća Konjic u periodu između dva 16. juna na svom poljima djelovanja.

{galerija}2025/16juni{galerija}

ČESTITKA U POVODU 16.JUNA DANA GRADA KONJICA

U povodu Dana grada Konjica gradonačelnik Konjica Osman Ćatić i predsjednik Gradskog vijeća Konjic Kenan Greda uputili su čestitku :
"Poštovane Konjičanke i poštovani Konjičani,
Dan grada 16.juni prilika je da vam uputimo iskrene čestitke sa željom da ovaj i sve druge značajne datume iz historije našeg grada i naše domovine Bosne i Hercegovine dočekujemo i obilježavamo na dostojanstven način, slaveći uspjehe i postignuća lokalne zajednice u cjelini, Grada Konjica, privrede, studenata, učenika, obrazovnih, sportskih i kulturnih ustanova, udruženja i pojedinaca.
Uspjesi ne dolaze sami od sebe, već su rezultat rada, posvećenosti, entuzijazma i kreativnosti, zato cijeneći svaki napredak čestitamo na trudu svima onima koji uspjesima nastoje pronositi i slaviti ime Konjica diljem svijeta.
Danas kada obilježavamo 644 godine od prvog pomena Konjica u pisanim dokumentima, s dužnim poštovanjem sjećamo se i odajemo počast svima koji su kroz burnu historiju branili Konjic i Bosnu i Hercegovinu i gradili društvo u kojem danas živimo u slobodi.
Naš je cilj, njegujući sve ono što su činile generacije prije nas, čuvati vrijednosti ovog grada, nastojeći aktivnostima i namjenskim programima podrške unaprijediti život građana Konjica od najmlađih do najstarijih.
U to ime još jednom Konjičankama i Konjičanima želimo sretan 16. juni Dan grada Konjica.“

Konjički studenti dobitnici Dekanove/Rektorove nagrade, Srebrne /Zlatne značke, Povelje univerziteta i studenti sa prosjekom ocjena 9 i više u povodu 16.juna Dana grada na izletištu Vrtaljica svečano podigli zastavu Grada Konjica

U povodu Dana grada Konjica 16.juna najuspješniji konjički studenti na izletištu Vrtaljica svečano su podigli zastavu Grada Konjica

Sara Osmanović, dobitnica Zlatne značke Univerziteta u Sarajevu obraćajući se u ime najuspješnijih konjičkih studenata u povodu Dana grada je kazala:

“S ponosom mogu reći da smo sretni smo smo danas ovdje i što nam je pripala čast da u povodu Dana grada Konjica podignemo zastavu našeg grada, ovdje na izletištu Vrtaljica, gdje osjetimo svu širinu, vrijednost i ljepotu našeg Konjica.

U to ime zahvaljujemo Gradu Konjicu na tome, što nama mladima kroz ovu, ali i druge aktivnosti i programe, pruža šansu da budemo oni koji ćemo svojim učešćem uljepšati manifestaciju obilježavanja Dana grada Konjica.

Želimo reći da se trudimo biti dostojni ukazanog povjerenja i svake godine pomjerati granice svoga znanja, svojih talenata, kreativnosti i vještina.

Kako su to činile generacije prije nas, koje su gradile ovaj grad, potrudit ćemo se da svojim znanjem i zalaganjem ostavimo tragove dobra u našoj zajednici.

Hvala vam što vjerujete u nas.

Svim građankama i građanima grada Konjica želimo sretan 16.juni.”

U povodu Dana grada upriličen prijem i uručene nagrade za učenike osnovnih i srednjih škola i njihove mentore za postignute rezultate na kantonalnim i federalnim takmičenjima

Danas je u sali Gradskog vijeća Konjic gradonačelnik Konjica Osman Ćatić upriličio prijem za učenike osnovnih i srednjih škola i njihove mentore za postignute rezultate na kantonalnim i federalnim takmičenjima, tokom kojeg su im uručene nagrade.

- Osvojene nagrade na kantonalnim i federalnim takmičenjima rezultat su predanog rada i truda učenika i njihovih mentora. Ponosni smo na uspjehe mladih Konjičana, koji pokazuju zavidno znanje na brojnim takmičenjima koja su provedena u proteklom periodu. Grad Konjic nastoji u kontinuitetu biti podrška mladima kroz stipendiranje, nagrađivanje najuspješnijih učenika i studenata. Raduje nas činjenida  da  smo paralelno s tim kod djece i mladih od osnovne škole do sticanja akademskih zvanja uočili kontinuitet u postizanju izuzetnih rezultata tokom obrazovanja - kazao je gradonačelnik Ćatić, koji je čestitao učenicima i mentorima na ostvarenim rezultatima i poželio da ih nastave nizati i u budućnosti kako bi i dalje bili ponos svojoj porodici, gradu i domovini Bosni i Hercegovini.

- Hvala Gradu Konjicu na nagradama. Ovo mi puno znači i ujedno je poruka za sve nas da nastavimo sa svojim trudom. Želim da u ovom gradu bude što više uspješnih učenika, jer to je ono što gradi budućnost svih nas - kazala je Merjem Bešić, učenica Matematičko-informatičke gimnazije koja je osvojila čak tri nagrade na kantonalnim takmičenjima iz Matematike, Informatike i Bosanskog jezika.

- Lijepo je danas biti ovdje sa svim nagrađenim učenicima iz našeg grada u povodu Dana grada Konjica - kazao je Najid Hejub, učenik Mašinske stručne škole zahvaljući se na prijemu i uručenim nagradama, koje su dobili za dodatni trud i ostvarene rezultate na takmičenjima.

Za 34 najuspješnija studenta i ove godine Grad Konjic obezbjedio novčane nagrade u iznosu od 1500 KM

Nakon druženja sa mališanima iz vrtića i učenicima generacije “Dani grada Konjica nastavljeni” nastavljeni su prijemom za najuspješnije studente dobitnike Dekanove/Rektorove nagrade, Srebrne /Zlatne značke, Povelje univerziteta i studente sa prosjekom ocjena 9 i više  kod gradonačelnika Ćatića.

Treću godinu zaredom Grad Konjic u povodu Dana grada 16.juna nagrađuje najuspješnije studente koji su, na osnovu izuzetnih rezultata koje ostvaruju u svom akademskom obrazovanju,  ispunili uslove javnog poziva Gradske uprave Konjic o dodjeli jednokratnih finansijskih nagrada u iznosu od 1500 KM.

-Iz godine u godinu povećava se broj uspješnih mladih ljudi, ove godine ih je 34 na zadovoljstvo kako nas iz Gradske uprave, tako i naše akademske zajednice. Čestitam studentima na njihovom uspjehu, naravno i njihovim roditeljima i profesorima, sa željom da ovakvih uspjeha bude još više u budućnosti. Želimo da se uspjesi naših mladih Konjičana nastave u kontinuitetu i u narednim godinama, da proširuju svoja znanja i vidike, te da njihovo stečeno znanje bude od koristi našem gradu Konjicu, ali i našoj domovini Bosni i Hercegovini - kazao je gradonačelnik Ćatić, koji je razgovarao sa mladim Konjičanima o njihovim uspjesima, željama i planovima za budućnost.  

Jasmina Lepara, studentica šeste godine Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu nakon prijema je kazala: “Čast mi je primiti nagradu za uspjeh koji sam ostvarila tokom studija za prosjek iznad 9,0 bez obnavljanja godina. Sretna sam i počašćena ovim priznanjem, koje je za mene potvrda dugogodišnjeg rada, truda, ulaganja i odricanja, koje je gradonačelnik Konjica prepoznao i nagradio.”

Nedim Džajić, student druge godine master studija Računarstva i informatike na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu i Ilma Sultić, studentica druge godine Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, naglašavajući kako je iza njih godina puna izazova i uspjeha, zahvalili su Gradu Konjicu i gradonačelniku na nagradama, podsjećajući da njihove uspjehe i uspjehe drugih mladih Konjičana Gradska uprava Konjic redovno prati i nagrađuje, što je motiv da se trude i dalje.

U povodu Dana grada Konjica upriličen prijem za učenike generacije osnovnih i srednjih škola

U okviru manifestacije “Dani grada Konjica” kojom se obilježava 16.juni Dan grada, gradonačelnik Osman Ćatić sa saradnicima primio je učenike generacije osnovnih i srednjih škola u pratnji  direktora i predstavnika obrazovnih ustanova koje djeluju u Konjicu.

-Na naše veliko zadovoljstvo i zadovoljstvo roditelja, kao i obrazovnih ustanova u povodu Dana grada Konjica tradicionalno se družimo sa našim mladim talentovanim sugrađanima, koji su tokom osnovnog i srednjeg obrazovanja bili posebno vrijedni, trudili se i na osnovu ostvarenih rezultata ponijeli titulu učenika generacije. Kao i do sada nastojimo biti podrška i u njihovim budućim obrazovnim koracima, koje želimo osnažiti. Sve učenike generacije novčano smo nagradili i obezbjedili stipendije za nastavak školovanja - kazao je gradonačelnik Ćatić, čestitajući im na postignutim rezultatima, uz želje za mnogo uspjeha u budućnosti.

-Drago mi je da je moj trud i trud mojih kolega prepoznat i nagrađen na ovan način. Ovo će nas zaista motivisati u budućem radu kazala je Nađa Trešnjo, učenica generacije Srednje škole Konjic, koja je izrazila zadovoljstvo i zahvalnost Gradu Konjicu na prijemu i uručenim nagradama.

- Nama je ovo znak da Grad Konjic računa na nas i naše znanje, i lijepo je to znati, zato neizmjerno hvala - kazao je Harun Lapo, učenik generacije Matematičko-informatičke gimazije.

Zahvalnost su izrazili i učenici generacije Prve i Druge osnovne škole Edis Tabak i Hadžera Rustić, koji su naglasili kako im prijem, koji su upriličen u povodu Dana grada i uručene nagrade, predstavljaju podršku i podstrek za njihove daljnje uspjehe.

Unaprijeđenje uslova za kvalitetnije pružanje zdravstvene zaštite u Konjicu zahvaljući projektu “Temeljni grant pomoći za projekte ljudske sigurnosti”, koji su u Domu zdravlja Konjic relizovali Vlada Japana i Grad Konjic

Dugogodišnja saradnja koju Grad Konjic ostvaruje sa Vladom Japana putem Ambasade Japana u Bosni i Hercegovini rezultirala je još jednom uspješnom pričom na polju zdravstve zaštite.

Dom zdravlja Konjic uz podršku Grada Konjica aplicirao je na projekat Vlade Japana “Temeljni grant pomoći za projekte ljudske sigurnosti” s ciljem nabavke modernog RTG uređaja, što je realizovano danas tokom ceremonije primopredaje, kojoj su prisustvovali ambasador Japana Aiki Toshihiro sa saradnicima, gradonačelnik Konjica Osman Ćatić, predsjedavajući Gradskog vijeća Kenan Greda i direktor Doma zdravlja Konjic Džemal Hajduk sa saradnicima.

Ceremoniji primopredaje prethodio je sastanak u zgradi Gradske uprave Konjic tokom kojeg je razgovarano o budućoj saradnji.

Ambasador Japana u Bosni i Hercegovini Aiki Toshihiro izrazio je zadovoljstvo zbog uspješne realizacije projekta, izražavajući nadu da će kvalitetna oprema i educirano osoblje biti od izuzetne koristi građanima Konjica, gledajući iz perspektive ljudske sigurnosti. - Saradnja sa Gradom Konjicom osim zdravstva usmjerena je na obrazovanje i ekonomiju, jer Konjic kao važna sredina u Bosni i Hercegovini kada je riječ o privredi, privlači između ostalog i japanske kompanije,koje uspješno djeluju u ovom gradu - kazao je ambasador Aiki Toshihiro, zahvaljujući na gostoprimstvu i saradnji.

-Raduje me nastavak saradnje sa Vladom Japana, odnosno Ambasadom u BiH. Imali smo izuzetno uspješne projekte sa Vladom Japana i sa našim Domom zdravlja, od nabavke sanitetskog vozila, dijagnostičke opreme i evo danas, također izuzetno vrijedan projekat, koji se realizuje na zadovoljstvo kako zaposlenika Doma zdravlja, tako i naših sugrađana, koji će koristiti ovu opremu. Nadam se da ćemo aktivnosti kao što su ove do sada, nastaviti razvijati i u budućnosti na zadovoljstvo kako naših sugrađana, Doma zdravlja i Vlade Japana - kazao je gradonačelnik Osman Ćatić, najavljujući nove programe podrške kada je riječ o zdravstvu.  

- S obzirom da smo kroz projekat dobili vrijedan RTG aparat, koji ima izuzetan značaj u pružanju zdravstvene zaštite građanima Konjica, dijagnostici, otkrivanju bolesti i praćenju progresivnosti bolesti i oporavka, zadovoljni smo ovim aktivnostima i podrškom Vlade Japana i Grada Konjica, koji su omogućili kvalitetniji rad Radiološke služba Doma zdravlja Konjic. Značaj se ogleda u činjenici da u prosjeku usluge RTG aparata na godišnjem nivou koristi oko 7.000 stanovnika, a služba pruži više od 9.000 usluga - naglasio je direktor Doma zdravlja Konjic Džemal Hajduk, koji je tokom ceremonije primopredaje uređaja Vladi Japana i Gradu Konjicu uručio zahvalnice.  

Programom pod nazivom “Gradu s ljubavlju”, koji su izveli mališani iz konjičkih vrtića danas počela manifestacija kojom Grad Konjic obilježava 644 godine od prvog pomena Konjica u pisanim dokumentima

Danas su dječaci i djevojčice iz Dječijeg obdaništa„Zulejha Begeta“i Vrtića „Happy Kids“prigodnim programom Konjičanima poželjeli sretan Dan grada.

Riječ o o tradicionalnom programu pod nazivom “Gradu s ljubavlju“,koji je obilovao pjesmom, plesom, igrokazima i recitacijama, čime je počela manifestacija “Dani grada Konjica”.

-Ovo je najljepši način da otvorimo ovogodišnju manifestaciju kojom obilježavamo 644.godišnjicu od prvog pomena Konjica u pisanim dokumentima, jer ko može iskrenije pokazati ljubav prema svom gradu, roditeljima i odgajateljima od naše djece. Njihovi osmijesi poklon su svima nama u povodu Dana grada i zahvaljujemo djeci i odgajateljima što nas svake godine obraduju svojim nastupima. Manifestacija i ove godine Konjičanima i gostima našeg grada pruža raznovrsne sadržaje za sve generacije - kazao je gradonačelnik Konjica Osman Ćatić koji je pozvao građane da prate priređene programe ovim povodom.  

Kako su naglasile odgajateljice iz konjičkih vrtića ljubav prema gradu razvija se od najranijeg uzrasta, a upravo ovakve manifestacije tome značajno doprinose za koje se djeca sa velikom pažnjom i posvećenošću svake godine pripremaju i uživaju u njima.

Naredni sadržaj manifestacije je prijem kod gradonačelnika Konjica za učenike generacije osnovnih i srednjih škola i prijem za studente dobitnike Dekanove/Rektorove nagrade, Srebrne /Zlatne značke, Povelje univerziteta i studenata sa prosjekom ocjena 9 i više i 5 i više.

 

Bajramska čestitka

Gradonačelnik Grada Konjica Osman Ćatić i predsjednik Gradskog vijeća Konjic Kenan Greda u povodu Bajrama uputili su čestitku u kojoj se navodi :

U povodu Kurban bajrama muslimankama i muslimanima u svoje ime i ime svojih saradnika upućujemo iskrene čestitke sa željom da bajramske dane provedete u zdravlju, miru i dobrom raspoloženju, dijeleći radost sa porodicom, komšijama i prijateljima.

Neka mubarek dani Kurban bajrama budu vrijeme koje će u duhu tradicije biti obilježeno solidarnošću i dobrim djelima, koja će nas podsjetiti na značaj zajedništva, uvažavanja i uzajamnog poštovanja.

Sa iskrenim željama da i ovaj Bajram provedete uz bajramska okupljanja, koja će domove i srca svih ljudi dobre volje ispuniti toplinom i kao zajednicu nas osnažiti u svemu što činimo za naš Konjic, još jednom upućujemo iskrene čestitke u povodu Kurban bajrama.

BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN!

 

Održana 8. redovna sjednica Gradskog vijeća Konjic

U ponedjeljak 25.05.2026.godine Gradsko vijeće Konjic održalo je  8. redovnu sjednicu na kojoj su vijećnici razmatrali sljedeće tačke dnevnog reda :

  1. Zapisnik sa sedme redovne sjednice Gradskog vijeća Konjic održane dana 31.12 2025. godine;
  2. Prijedlog Odluke o izvršenju bužeta Grada Konjica za 2025. godine;
  3. Prijedlog Odluke o Rebalansu -1 budžeta Grada Konjica za godinu;
  4. Prijedlog Odluke o usvajanju Informacije Službe za ekonomsko - finansijske i pravne poslove Grada Konjica o kvartalnom izvještaju o ukupnom dugu Grada Konjica na dan 31.03.2026.godine;
  5. Prijedlog Odluke o usvajanju Informacije Službe za ekonomsko - finansijske i pravne poslove Grada Konjica o godišnjem izvještaju o ukupnom dugu Grada Konjica na dan 31.12.2025. godine;
  6. Prijedlog Odluke o usvajanju saglasnosti na Statut Javne ustanove Centar za socijalni rad Konjic;
  7. Prijedlog Odluke o usvajanju pravilnika o izmjenama i dopunama pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta i radnih zadataka u Javnoj ustanovi centar za socijalni rad u Konjicu;
  8. Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o uspostavi sistema kontrole raftinga i drugih turističkih usluga na rijeci Neretvi;
  9. Prijedlog Odluke o utvrđivanju prosječne konačne građevinske cijene po m2 stambene površine na području grada Konjica;
  10. Prijedlog Odluke o preuzimanju nekretnina i upisu prava vlasništva u korist Grada Konjica;
  11. Prijedlog Odluke o sazivanju osnivačke Skupštine Turističke zajednice Grada Konjica;
  12. Prijedlog Odluke o bratimljenju Grada Konjica Bosna i Hercegovina sa Općinom Livorno Republika Italija;
  13. Prijedlog Odluke o odobrenju novčanih sredstava ;
  14. Prijedlog Odluke o odobrenju novčanih sredstava;
  15. Prijedlog Odluke o davanju saglasnosti na izmjene i dopune Pravila Javne ustanove „Srednja škola“ Konjic;
  16. Prijedlog Odluke o izmjenama i proširenju djelatnosti „Radio Televizija“ d.o.o. Konjic u Konjicu;
  17. Prijedlog Odluke o usvajanju Godišnjeg izvještaja o stanju rješavanja upravnih stvari u upravnom postupku Grada Konjica za izvještajno razdoblje 01.01.2025. do 31.12.2025. godine;
  18. Prijedlog Odluke o usvajanju Programa rada JZU Gradska apoteka Konjic za 2026. godinu,
  19. Prijedlog Odluke o usvajanju Programa rada i finansijskog plana za 2026. godinu Agencije za ekonomski razvoj „Prvi Korak“ d.o.o. Konjic (Program rada i finansijski plan  za 2026. godinu Agencije za ekonomski razvoj „Prvi Korak“ d.o.o. Konjic);
  20. Prijedlog Odluke o usvajanju Izvještaja o radu JKP Standard d.o.o Konjic za 2024.godinu
  21. Prijedlog Odluke o raspisivanju Javnog oglasa za imenovanje člana Nadzornog odbora JKP „Standard“ d.o.o. Konjic
  22. Javni oglas za imenovanje člana Nadzornog odbora JKP „Standard“ d.o.o. Konjic;
  23. Prijedlog Odluke o davanju u zakup poslovnog prostora u vlasništvu Grada Konjica- Auto Škola „SANDA H“;
  24. Prijedlog Odluke o davanju u zakup poslovnog prostora u vlasništvu Grada Konjica-Škampo Ešef;
  25. Prijedlog Odluke o davanju u zakup poslovnog objekta „GRADAC“ u vlasništvu Grada Konjica
  26. Rješenje o konačnom imenovanju članova Upravnog odbora Ustanove Narodni univerzitet Konjic;
  27. Rješenje o konačnom imenovanju članova Nadzornog odbora RTV d.o.o. Konjic;
  28. Rješenje o konačnom imenovanju članova Upravnog odbora Ustanove Sportska dvorana Konjic;
  29. Rješenje o konačnom imenovanju članova Školskog odbora JU Osnovna škola Parsovići;
  30. Rješenje o konačnom imenovanju članova Školskog odbora JU Osnovna škola Glavatičevo;
  31. Zaključak Gradskog vijeća;
  32. Zaključak Gradskog vijeća;
  33. Zaključak Gradskog vijeća;
  34. Izvršenje bužeta grada Konjica za period 01.01.31.03.2026. godine (informacija);
  35. Dopis Kluba nezavisnih vijećnika u Gradskom vijeću Konjic;
  36. Pitanja i odgovori.

 

Svečanom sjednicom Skupštine Odred izviđača „Neretva” Konjic obilježio veliki jubilej - 70 godina tradicije, prijateljstva i zajedništva

Odred izviđača „Neretva” Konjic ove godine obilježava 70 godina uspješnog djelovanja i tim povodom u Drvenoj sali Narodnog univerziteta u Konjicu održana je Svečana sjednica Skupštine Odreda kojoj je prisustvovao veliki broj izviđača svih generacija, gostiju i prijatelja konjičkih izviđača.

Ukazujući na značaj izviđačke organizacije u Konjicu koja je osnovana 28.maja 1956.godine, a kroz koju je do danas prošlo 20.000 članova. starješina Odreda Haris Hadžizukić se u obraćanju,  odajući počast, prisjetio svih preminulih starješina i članova Odreda.

-Ponosni smo što smo dio najveće svjetske organizacije neformalnog obrazovanja koja broji više od 40 miliona članova. Svaki naš član ugradio je dio sebe u rezultate kojima se danas ponosimo, za koje su nam kroz historiju dodjeljena i visoka priznanja Orden bratstva i jedinstva sa srebrnim vijencem i Zlatna plaketa i Povelja sa zlatnim grbom Općine Konjic. Razvijali smo se i razvijamo zahvaljujući podršci koju nam pruža naša lokalna zajednica koja kontinuirano ulaže u izviđačku infrastrukturu, na čemu smo neizmjerno zahvalni Gradu Konjicu i gradonačelniku Osmanu Ćatiću – kazao je Hadžizukić najavljujući u sklopu obilježavanja jubijela održavanje “Izviđačkih susreta 2026” 20.juna, kao i promociju treće monografije i tradicionalni “Susret generacija”, koji će biti organizovani tokom avgusta u kampu na Boračkom jezeru.

- Naš rad se temelji isključivo na srcu i volonterskom radu, a naš cilj je nastaviti kao i do sada provoditi aktivnosti koje će rezultirati omasovljavanjem članstva i prenošenjem izviđačkih vrijednosti na mlađe generacije – naglasila je načelnica odreda, Selma Hadžihusejnović, ponosna na doprinos djece i mladih u Konjicu, razvoju izviđaštva.

- Proteklih 70 godina djelovanja Odreda izviđača Neretva Konjic rezultiralo je uspjesima, značajnim rezultatima i onim što je najvažnije, generacijama koje su odrastale uz prave vrijednosti, učeći kako brinuti o sebi, svojoj okolini, razvijajući na taj način našu zajednicu i predstavljajući je i gradeći mostove prijateljstva širom svijeta. Grad Konjic, u želji da se te vrijednosti promovišu i njeguju i u budućnosti, nastoji konkretnim aktivnostima podizati kvalitet uslova za boravak u kampu i izviđačkom domu, koji su mjesto okupljanja mladih iz svih krajeva svijeta. Sa željom da izviđači i budućnosti budu kreatori dobrih priča, tvorci novih projekata, aktivni učesnici svih značajnih događaja u našem Konjicu i našoj domovini, tu smo danas, a bićemo i dalje zajednica koja je dio razvoja izviđačke organizacije - kazao je gradonačelnik Ćatić čestitajući jubilej.

Gradonačelniku Ćatiću tokom Skupštine uručena je zahvalnica za podršku radu i razvoju Odreda.

Predsjednik Saveza izviđača FBiH Nermin Zagorčić istaknuo je da je Odred izviđača „Neretva” Konjic već 70 godina u samom vrhu izviđačkog pokreta i pohvalio izuzetan partnerski odnos Odreda i lokalne vlasti.

{galerija}2026/jubilejizvidjaci{galerija}

Obavijest

Obavještavamo vas da trenutno radimo na prebacivanju podataka na novi hosting server, kao i na tehničkom unapređenju naše web stranice.

Zbog navedenih aktivnosti, određene kategorije i sadržaji mogu biti privremeno nedostupni ili otežano dostupni u narednom periodu.


Hvala vam na razumijevanju i strpljenju.

Obavijest o javnim pozivima za dostavu projektnih prijedloga za finansiranje projekata NVO, mladih i institucija i ustanova nauke i kulture i oblasti sporta iz Budžeta Grada Konjica za 2026. godinu

Komisije za provođenje postupka i odabir projekata po javnim pozivima za dostavu projektnih prijedloga za finansiranje projekata NVO, mladih i institucija i ustanova nauke i kulture i oblasti  sporta  iz Budžeta Grada Konjica za 2026. godinu pristupile su otvaranju pristiglih prijava i utvrđivanju ispunjavanja uslova propisanih Javnim pozivom.

U prilogu ove obavijesti nalaze se tabele pristiglih prijava o ispunjavanju/neispunjavanju uslova  za dodjelu sredstava za finansiranje projekata NVO i sportskih klubova iz Budžeta Grada Konjica za 2026. godinu.

Predstavnici NVO i sportskih klubova koji nisu ispunili uslove za dodjelu sredstava mogu se informisati na brojeve telefona:

036 712 240- Predsjednik komisije NVO

036 712 245 – Predsjednik komisije sport

Predstavnici NVO i sportskih klubova koji nisu ispunili uslove za dodjelu sredstava imaju pravo Prigovora na listu pristiglih prijava u roku od 5 (pet) dana od dana objave ove obavijesti.

Prigovor se podnosi Komisiji za provođenje postupka i odabir projekata, putem protokola Gradske uprave Grada Konjica.       

Komisija za provođenje postupka i odabir projekata

Priključi se za RSS feed

Partneri

Kategorije članaka

Linkovi