Vijesti iz Konjica

Glumci Narodnog pozorišta Mostar u povodu Dana grada Konjica pred konjičkom publikom izveli predstavu „Gradonačelnik ili ovo je predstava o Mujagi Komadini“

U okviru manifestacije Dani grada Konjica Bošnjačka zajednica kulture Gradsko društvo Konjic pod pokroviteljstvom Grada Konjica pružila je Konjičanima i gostima Konjica priliku da u kino sali Narodnog univerziteta pogledaju predstavu Narodnog pozorišta Mostar pod nazivom „Gradonačelnik ili ovo je predstava o Mujagi Komadini“autora Adnana Lugonića, čiju režiju potpisuje Dino Mustafić.

Nakon izvedene predstave, koja je inspirisana životom i djelom Mujage Komadine, konjička publika dugim je aplauzom ispratila glumačku ekipu koja, se potrudila kroz zanimljiv koncept približiti sve ono što je nekadašnji gradonačelnik Mostara Mujaga Komadina činio za Mostar i Bosnu i Hercegovinu, ostavljajući iza sebe velika djela koja se pamte i o kojima se govori kroz historiju.

-Počastvovani smo da smo našom predstavom upotpunili Dane grada Konjica i zadovoljstvo nam je bilo igrati pred ovako divnom publikom. Ideja o njenom nastanku rodila se prije godinu dana, kada smo željeli da na pravi način predstavimo gradonačelnika Mujagu Komadinu, koji je na grad Mostar gledao kao društveno dobro i tako se ponašao. Iza njega su ostali ozbiljni građevinski objekti,  koji i danas postoje u Mostaru, koji je zahvaljući njemu od kasabe postao grad. U razvoju same ideje pomogao nam je gradonačelnik Konjica Osman Ćatić, koji nam je kao historičar pomogao da proširimo vidike o Mujagi Komadini, kao značajnoj historijskoj ličnosti koja je obilježila jedno vrijeme. Njegovo obrazlaganje je značajno doprinijelo da postavimo Mujagu Komadinu na scenu i zahvalni smo na tome - kazao je  glumac Narodnog pozorišta Mostar Emir Spahić.

- Raduje me činjenica da su naši sugrađeni prepoznali značaj ove predstave i nagradili glumce dugim aplauzom. Ono što me ponukalo da budem dio ovog projekta je njegova vrijednost, mudrost naših ljudi i naravno poruke koje se kroz ovu pozorištnu predstavu predstavljaju, zajedništvo, tolerancija, mir i ono što je na kraju i rečeno, a to je gradnja mostova, gradnja mostova među ljudima. Mislim da su te poruke odaslate i iz Mostara i iz Konjica. Lijepe poruke kada su u pitanju ova dva grada u Hercegovini, dva bisera, koji predstavljaju ne samo Hercegovinu, već i Bosnu i Hercegovinu u tim vremenima, kako i na koji način je politička zbilja bila u tom periodu, a kakva kasnije. Na neki način kada pogledamo sve ono što su rekli i glumci, čini nam se poznatim i u današnje vrijeme - kazao je gradonačelnik Konjica Osman Ćatić, koji je zajedno sa sugrađanima pratio izvođenje predstave u Konjicu.

- Mostar je Konjic, Konjic je Mostar. Ovo je jedna univerzalna priča s kojom se Mostar ponosi i Konjic se ponosi. Izvanredni  su zaista – kazao je nakon predstave Konjičanin Senadin Begtašević.

– Ovo je pravo bogatstvo, koje se može predstaviti djeci kao edukativni sadržaj. Toliko je dobro urađeno i sve rečeno kroz predstavu, da sam zaista oduševljena – poručila je Konjičanka Jelena Kuljanin, koja se zahvalila na prilici da konjička publika uživa uz ovakve sadržaje.

Dan grada Konjica obilježen premijerom predstave „Copacabana” Amaterskog pozorišta “Neretva, koju je režirao Ajdin Tinjak

Mladi glumci Amaterskog pozorišta “Neretva” Konjic premijernim igranjem predstave “Copacabana” u režiji Ajdina Tinjaka obogatili su program kojim Grad Konjic ove godine obilježava 644.godišnjicu od prvog pomena Konjica u pisanim dokumentima.

Riječ je o komediji koja na svoj način oslikava muško-ženske odnose, želje, snove i nadanja, čija je radnja smještena na Boračko jezero u sedamdesete godine prošlog stoljeća.

-Nakon deset godina pauze ponovo režiram i ponovo sam uz pozorište. Sretan sam što premijernim izvođenjem predstave “Copocabana” obilježavamo Dane grada. Mladi ljudi koji su dio ansambla imaju zaista izvanrednu energiju i publika je to osjetila i nagradila. Ponosan sam na njih i siguran sam da će pozorište u našem gradu živjeti i nakon nas. Kada otvaramo priču da naredne godine proslavljamo 80 godina pozorišta u Konjicu, možemo reći da su ovi mladi ljudi i generacije koje odrastaju uz teatar, garant za njegovo uspješno djelovanje i u budućnosti - kazao je režiser Ajdin Tinjak, koji je zahvalio pokrovitelju Gradu Konjicu na podršci.

-Hvala svima koji su bili dio ove priče i pomogli nam. Ponosna sam i sretna nadam se da će predstava “Copacabana” dugo živjeti – kazala je mlada konjička glumica Ena Osmanović.

Zadovoljan zbog uspješno izvedene predstave i reakcije publike bio je i glumac Almir Alić, koji je naglasio kako je izuzetno značajno da je predstavom oživljena velika scena, što je, kako je naveo, bit svega.

-Divna predstava koja nas vraća u 70-te, 80-te godine, Puna dvorana, dobra atmosfera, fantastični glumci, smijeh tokom cijele predstave, uživala sam - kazala je gošća iz Sarajeva Elzedina, koja je došla pogledati i podržati prve glumačke korake mladih glumaca koji su igrali zanimljive likove u ljubavnoj komediji “Copacabana”, koji su zabavili i nasmijali Konjičane i goste Konjica.

U povodu Dana grada Konjica Triathlon klub “Fenix” i Sportsko društvo “Lisičići” u Lisičićima organizovali triathlon utku “Green Lake Triathlon 2026”, koja je imala status Državnog prvenstva BiH

Brojni poklonici triathlon sporta iz Bosne i Hercegovine i svijeta okupili su se i ovog ljeta na obalama Jablaničkog jezera u Lisičićima, gdje je u organizaciji Triatlon kluba “Fenix” i Sportskog društva “Lisičići” u povodu Dana grada održana triatlon utka“Green Lake Triathlon 2026”.

Ovaj sportski događaj, koji je imao status Državnog prvenstva BiH u olimpijskom triatlonu u ime gradonačelnika Konjica Osmana Ćatića i Grada Konjica otvorio je Nedžad Ramić, pomoćnik gradonačelnika u Službi za zajedničke, stručne i inspekcijske poslove.

-Naš Klub je treću godinu zaredom domaćin Državnog prvenstva Bosne i Hercegovine u triatlonu, što nama mnogo znači jer su nam organizaciju dodijelili Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine i Triatlonski savez Bosne i Hercegovine. Svake godine raste interes iskusnih triatlonaca, a naša želja je da u budućnosti razvijamo programe namijenjene najmlađima i promovišemo zdrav način života među djecom - kazao je sekretar Triatlon kluba Fenix Amar Borić, koji je zahvalio Gradu Konjicu i svima koji su pomogli organizaciju triathlon utke “Green Lake Triathlon 2026”.

Prisutnima je u ime Sportskog društva Lisičići i ove godine poželio dobrodošlicu i ugodne trenutke u Lisičićima, Hamdo Lepara, koji je izrazio nadu da što više djece i mladih budu dio ovakvih aktivnosti.

Na takmičenju na kojem je nastupilo 50 takmičara Belmin Godinjak iz triathlon kluba 3G i Anđela Talić iz TK “Rama odbranili su naslove državnih prvaka u olimpijskom triatlonu.

Pobjedu u sprint distanci u muškoj konkurenciji odnio je Igor Isanović, a u ženskoj konkurenciji sprint utrke prvo mjesto osvojila je Zlatoslava Hanych.

 

Predstavnici Unije studenata Univerziteta “Džemal Bijedić„ Mostar gradonačelniku Konjica Osmanu Ćatiću uručili priznanje „Prijatelj studenata“

U okviru saradnje koju Grad Konjic i gradonačelnik Osman Ćatić njeguju sa rukovodstvom i studentima Univerziteta „Džemal Bijedić“ Mostar, predsjednik Nadzornog odbora Unije studenata UNMO Amir Čaušević i generalni sekretar Anes Beganović, posjetili su Konjic, gdje su se sastali sa gradonačelnikom Ćatićem.

Tokom sastanka razgovarano je o aktuelnim projektima i planovima Unije studenata Univerziteta Džemla Bijedić u narednom periodu, te podršci Grada Konjica, koji su predstavnici Unije iskloristili da gradonačelniku Ćatiću uruče priznanje „Prijatelj studenata“.

-Uvijek se rado odazovem na poziv Unije studenta Univerziteta „Džemal Bjedić“, jer sam s tim mladim ljudima u proteklom periodu proveo mnogo vremena kroz aktivnosti koje su oni provodili u cilju unaprijeđenja kvaliteta obrazovanja na Univerzitetu“ Džemal Bjedić“. Grad Konjic i ja kao gradonačelnik uvijek smo bili na raspolaganju mladim ljudima sa Univerziteta „Džemal Bjedić“ kao i drugih univerziteta. Mjere i programi koje provodimo kako ovdje na nivou grada, tako i sa Vladom Hercegovačko-neretvanskog kantona, doprinose da u zadnje vreme većina mladih ljudi upisuje smjerove na Univerzitetu „Džemal Bjedić“ u Mostaru - kazao je gradonačelnik Ćatić, poručujući da će Grad Konjic i u budućnosti biti uz sve njihove projekte i programe, koji idu ka unaprijeđenju obrazovanja u našem kantonu, a posebno na Univerzitetu „Džemal Bjedić u Mostaru“.

-Grad Konjic je uvijek bio podrška studentima,a gradonačelnik nekako u našim krugovima nosi naziv prijatelja studenta i istinski vrijedno uvijek daje podršku. Zaista mi smo zahvalni na dosadašnjoj podršci, na dosadašnjem ulaganju u mlade  i svim razgovorima i savjetima koje nam pruža sam gradonačelnik,  koji je uvijek otvoren za mlade, a pogotovo za studente Univerzita „Džemal Bijedić u Mustaru - kazao je Amir Čaušević, predsjednik Nadzornog odbora Unije studenata UNMO,  koji se zahvalio gradonačelniku na podršci i gostoprimstvu.

Ženski košarkaški klub “Konjic” na ovogodišnjem “Festivalu ženske košarke – Konjic 2026” održanom u povodu Dana grada Konjica okupio 12 ekipa iz Bosne i Hercegovine

U povodu Dana grada Konjica Ženski košarkaški klub “Konjic” uspješno je organizovao još jedan “Festival ženske košarke – Konjic 2026” pod pokroviteljstvom Grada Konjica

Više od 100 djevojčica okupljenih u 12 ekipa u mini basket selekciji iz cijele Bosne i Hercegovine imalo je priliku u Sportskoj dvorani Konjic kroz igru, druženje i takmičenje predstaviti svoje vještine i ljubav preka ovom sportu.

Prema riječima trenera Kluba Edina Ravnjaka događaj koji je odisao pozitivnom energijom i sportskim duhom pokazao je značaj sporta u odrastanju djece i. mladih i važnosti ulaganja u mlade i podršku njihovom razvoju i stvaranju prilika za napredovanje.

- Ponosni smo što smo dio jedne ovakve priče koja iz godine u godinu raste. Hvala svim učesnicama, trenerima, roditeljima, partnerima i svima koji su doprinijeli da ovaj događaj kojim smo obilježili Dan grada bude poseban, jer smo na terenu smo vidjeli talent, borbenost i zajedništvo, ali još važnije stvorena su nova prijateljstva i uspomene koje će djevojčice dugo pamtititi - naglasio je Ravnjak.

There are no images in the gallery.

Osnovna muzička škola “Rezonanca” i Muzički centar svečanim ispraćajem ovogodišnje generacije maturanata i koncertom obilježili Dan grada Konjica - Hvala što ste vjerovali u nas

Bogatim programom održanim u kino sali Narodnog univerziteta koji je obilovao muzičkim i plesnim izvedbama učenika Osnovne muzičke škole Rezonanca i polaznika Muzičkog centra svečano je ispraćena još jedna generacija maturanata niže muzičke škole, u kojoj je na odsjecima za violinu, klavir i gitaru uspješno maturiralo 5 učenika.

Uz roditelje i brojne goste koncertu su prisustvovali u ime gradonačelnika Osmana Ćatića i Grada Konjica, predsjedavajući Gradskog vijeća Konjic Kenan Greda i Konjičanin Luka Rajić, dugogodišnji prijatelj koji pruža podršku Muzičkoj školi “Rezonanca”, koji su svečano uručili diplome maturantima i čestitali završetak muzičke škole.

-Sretni smo i ponosni što uspjesima naših mladih sugrađana, koji godinama uz redovno obrazovanje, ulažu trud i slobodno vrijeme u muzičko obrazovanje, dodjelom diploma svim učenicima, svečanim ispraćajem maturanata, te koncertom zajedno sa našim gostima, roditeljima i sugrađanima obilježavamo Dan grada Konjica, pokazujući na taj način vrijednost onog što ovaj grad ima. To su obrazovani mladi ljudi koji svojim talentima svakodnevno pomjeraju granice, donoseći nagrade i priznanja sa takmičenja. Odsjek za balet i kreativni ples je novi odsjek koji je za kratko vrijeme privukao veliki broj djece i mladih i zahvaljujći trudu i entuzijazmu profesorice Samre Mlinar Mandić već drugu godinu niže uspjehe na međunarodnim takmičenjima - kazala je direktorica Osnovne muzičke škole Rezonanca Biljana Handžo, koja je uputila čestitku maturantima, učenicima, profesorima i roditeljima na uspješno završenoj školskoj godini, zahvaljujući se Gradu Konjicu i Luki Rajiću na dugogodišnjoj podršci.

- Nema ljepše emocije od one kada vidiš da se mladi ljudi trude i bilježe uspjehe. Bili smo uz današnje maturante i kada su tek bili na početku i danas smo uz njih kada prave jedan veliki korak u životu. Želim im mnogo uspjeha u budućnosti i poručujem da nikada ne zaborave gdje su napravili svoje prve korake u muzici i nikada ne zaborave svoj Konjic. Čestitam direktorici i profesorima što iz godine u godinu ovu lijepu priču podižu na viši nivo na ponos svih nas - naglasio je Luka Rajić.

Maturanti su tokom svečanosti zahvalili rukovodstvu škole, profesorima i roditeljima koji su bili uz njih tokom pohađanja muzičke škole, naglašavajući da su danas kada završavaju školu bogatiji za znanje , iskustvo i uspomene koje će nositi cijelog života. Njihova zajednička poruka je “Hvala što ste vjerovali u nas”.

Muzička škola Rezonanca ovom je prilikom uručila i zahvalnice Bošnjačkoj zajednici kulture Gradskom društvu Konjic za pomoć u realizaciji aktivnosti Odsjeka za balet i prostora za rad i Milici Pranjić, majci učenica, koja je godinama velika podrška školi, djeci i profesorima, Priznanje Ponos generacije uručeno je učenici prvog razreda Odsjeka za gitaru Lemani Poturović  a poseban poklon uručen je učenici Merimi Isanović, koja je završila prvi i drugi razred u muzičkoj školi u Konjicu,  a školovanje nastavlja u Sarajevu.

Partneri

Kategorije članaka

Linkovi