Vijesti iz Konjica

Delegacija Opštine Tutin prisustvovala obilježavanju Dana grada Konjica

Njegujući dugogodišnju saradnju na nivou lokalnih zajednica delegacija Opštine Tutin, koju je predvodio direktor Turističke organizacije Tutin Aldin Dreković, danas je prisustvovala obilježavanju 16.juna Dana grada Konjica

-Kolege Sead Hot i Meša Čelaković, iz Opštinskog vijeća Tutin, zajedno smo tu da prenesemo pozdrave i čestitke naše predsjednice Selme Kučević i našem bratskom gradu Konjicu poželimo srećan Dan grada.  Radimo na zajedničkoj saradnji i unapređivanju naših odnosa u svim oblastima.  Raduje formiranje Turističke zajednice u Konjicu i nadam se da ćemo i u toj oblasti intenzivirati saradnju- kazao je Dreković, zahvaljujući se na gosptoprimstvu.

-Dan grada prilika je da ugostimo i naše pobratimske opštine i gradove, da razmijenimo iskustva i razgovaramo o planovima za budućnost. Drago mi je da su danas bili i predstavnici Grada Tutina, direktor Turističke zajednice, s obzirom da je je u toku organizacija Turističke zajednice Konjic jer je Gradsko vijeće donijelo Odluku o osnivanju tako da će nam dobro doći pomoć same naše pobratinske opštine u narednom periodu. Tu je i saradnja u kulturnom dijelu, u infrastrukturnom i ono što želim da naglasim, da su naši prijatelji iz Opštine Tutin bili uz nas i u toku najtežih dana prilikom poplava. Još jednom hvala i hvala  što su danas ovdje i kada slavimo - kazao je gradonačelnik Ćatić.

Svečanom sjednicom Gradskog vijeća Konjic, obilaskom spomen obilježja i polaganjem cvijeća danas obilježen 16.juni Dan grada Konjica

Grad Konjic je danas na svečan način obilježio 16.juni Dan grada, odnosno 644.godišnjicu od prvog pomena Konjica u pisanim dokumentima.

Svečanoj sjednici Gradskog vijeća Konjic prethodili su obilazak spomen obilježja i polaganje cvijeća, čime je odata dužna pažnja svima koji su kroz historiju Konjica i Bosne i Hercegovine  položili svoje živote u njihovoj odbrani. Obilježavanju Dana grada Konjica prisustvovali su gosti sa svih nivoa vlasti, predstavnici javnog, privrednog, kulturnog i vjerskog života.

- Svjesni činjenice da ovaj grad nije nastao preko noći već su ga svojim radom, strpljenjem i neizmjernom ljubavlju gradile, čuvale i izgradile generacije prije nas, naši djedovi, nane, bake, očevi i majke, mi danas s ponosom stojimo na ovom mjestu čuvajući ga, razvijajući i prenoseći ljubav prema našem Konjicu budućim generacijama. Snaga ovog grada je svaki pojedinac, koji svojim postojanjem i djelovanjem ugrađuje dio sebe u njegov razvoj i opstanak. Stariji to čine mudrošću čuvajući našu tradiciju, a mladi ga svojom energijom, idejama i nadom u uspješnu i prosperitetnu budućnost, čine posebnim. Dan grada prilika je da naglasimo kako su ponos za sve nas naši mladi, naše porodice, svi oni koji ostaju ovdje, koji se vraćaju i vjeruju da je Konjic mjesto gdje se može živjeti, raditi i sanjati. Svojim djelovanjem želimo pokazati koliko smo jaki kada smo zajedno i koliko možemo kada jedni drugima pružimo ruku. Sjećajući se svih onih koji su kroz vijekove branili našu domovinu Bosnu i Hercegovinu  i Konjic svim našim sugrađankama i sugrađanima želim sretan Dan grada Konjica – grada zajedništva, ponosa i dobrih ljudi – kazao je  gradonačelnik Osman Ćatić.

Džafer Alić, predsjedavajući Skupštine HNK čestitajući Dan grada Konjica  je naglasio :

„Hercegovačko – neretvanski kanton je stajao uz grad Konjicu u prilikama kakve su to bile u prethodnom periodu i u dobrim i lošim, smatram da smo uvijek bili jedni uz druge i nadam se da ćemo i u budućnosti gajiti našu saradnju i da ćemo uvijek biti partneri jedni drugima i u svakvom interesu Konjica i HNK stvarati nove prilike za sve naše građane i stvarati ono što je naša i dužnost, dobro ozračje i život u budućnosti za naše građane. S obzirom na prilike koje nas okružuju, u budućem periodu moramo raditi na jačanju naše privrede. Konjic je, možemo kazati, perjanica u tom smislu, jedan pozitivan primjer i zato danas želim da izrazim zadovoljstvo i čestitam Gradskoj upravi na čelu sa gradonačelnikom, privrednicima ovog grada i svim građanima koji doprinose tome.“

Tokom Svečane sjednice prikazan je  retrospektivni video tokom kojeg su  predstavljene aktivnosti Gradske uprave Konjic i Gradskog vijeća Konjic u periodu između dva 16. juna na svom poljima djelovanja.

{galerija}2025/16juni{galerija}

ČESTITKA U POVODU 16.JUNA DANA GRADA KONJICA

U povodu Dana grada Konjica gradonačelnik Konjica Osman Ćatić i predsjednik Gradskog vijeća Konjic Kenan Greda uputili su čestitku :
"Poštovane Konjičanke i poštovani Konjičani,
Dan grada 16.juni prilika je da vam uputimo iskrene čestitke sa željom da ovaj i sve druge značajne datume iz historije našeg grada i naše domovine Bosne i Hercegovine dočekujemo i obilježavamo na dostojanstven način, slaveći uspjehe i postignuća lokalne zajednice u cjelini, Grada Konjica, privrede, studenata, učenika, obrazovnih, sportskih i kulturnih ustanova, udruženja i pojedinaca.
Uspjesi ne dolaze sami od sebe, već su rezultat rada, posvećenosti, entuzijazma i kreativnosti, zato cijeneći svaki napredak čestitamo na trudu svima onima koji uspjesima nastoje pronositi i slaviti ime Konjica diljem svijeta.
Danas kada obilježavamo 644 godine od prvog pomena Konjica u pisanim dokumentima, s dužnim poštovanjem sjećamo se i odajemo počast svima koji su kroz burnu historiju branili Konjic i Bosnu i Hercegovinu i gradili društvo u kojem danas živimo u slobodi.
Naš je cilj, njegujući sve ono što su činile generacije prije nas, čuvati vrijednosti ovog grada, nastojeći aktivnostima i namjenskim programima podrške unaprijediti život građana Konjica od najmlađih do najstarijih.
U to ime još jednom Konjičankama i Konjičanima želimo sretan 16. juni Dan grada Konjica.“

Konjički studenti dobitnici Dekanove/Rektorove nagrade, Srebrne /Zlatne značke, Povelje univerziteta i studenti sa prosjekom ocjena 9 i više u povodu 16.juna Dana grada na izletištu Vrtaljica svečano podigli zastavu Grada Konjica

U povodu Dana grada Konjica 16.juna najuspješniji konjički studenti na izletištu Vrtaljica svečano su podigli zastavu Grada Konjica

Sara Osmanović, dobitnica Zlatne značke Univerziteta u Sarajevu obraćajući se u ime najuspješnijih konjičkih studenata u povodu Dana grada je kazala:

“S ponosom mogu reći da smo sretni smo smo danas ovdje i što nam je pripala čast da u povodu Dana grada Konjica podignemo zastavu našeg grada, ovdje na izletištu Vrtaljica, gdje osjetimo svu širinu, vrijednost i ljepotu našeg Konjica.

U to ime zahvaljujemo Gradu Konjicu na tome, što nama mladima kroz ovu, ali i druge aktivnosti i programe, pruža šansu da budemo oni koji ćemo svojim učešćem uljepšati manifestaciju obilježavanja Dana grada Konjica.

Želimo reći da se trudimo biti dostojni ukazanog povjerenja i svake godine pomjerati granice svoga znanja, svojih talenata, kreativnosti i vještina.

Kako su to činile generacije prije nas, koje su gradile ovaj grad, potrudit ćemo se da svojim znanjem i zalaganjem ostavimo tragove dobra u našoj zajednici.

Hvala vam što vjerujete u nas.

Svim građankama i građanima grada Konjica želimo sretan 16.juni.”

U povodu Dana grada upriličen prijem i uručene nagrade za učenike osnovnih i srednjih škola i njihove mentore za postignute rezultate na kantonalnim i federalnim takmičenjima

Danas je u sali Gradskog vijeća Konjic gradonačelnik Konjica Osman Ćatić upriličio prijem za učenike osnovnih i srednjih škola i njihove mentore za postignute rezultate na kantonalnim i federalnim takmičenjima, tokom kojeg su im uručene nagrade.

- Osvojene nagrade na kantonalnim i federalnim takmičenjima rezultat su predanog rada i truda učenika i njihovih mentora. Ponosni smo na uspjehe mladih Konjičana, koji pokazuju zavidno znanje na brojnim takmičenjima koja su provedena u proteklom periodu. Grad Konjic nastoji u kontinuitetu biti podrška mladima kroz stipendiranje, nagrađivanje najuspješnijih učenika i studenata. Raduje nas činjenida  da  smo paralelno s tim kod djece i mladih od osnovne škole do sticanja akademskih zvanja uočili kontinuitet u postizanju izuzetnih rezultata tokom obrazovanja - kazao je gradonačelnik Ćatić, koji je čestitao učenicima i mentorima na ostvarenim rezultatima i poželio da ih nastave nizati i u budućnosti kako bi i dalje bili ponos svojoj porodici, gradu i domovini Bosni i Hercegovini.

- Hvala Gradu Konjicu na nagradama. Ovo mi puno znači i ujedno je poruka za sve nas da nastavimo sa svojim trudom. Želim da u ovom gradu bude što više uspješnih učenika, jer to je ono što gradi budućnost svih nas - kazala je Merjem Bešić, učenica Matematičko-informatičke gimnazije koja je osvojila čak tri nagrade na kantonalnim takmičenjima iz Matematike, Informatike i Bosanskog jezika.

- Lijepo je danas biti ovdje sa svim nagrađenim učenicima iz našeg grada u povodu Dana grada Konjica - kazao je Najid Hejub, učenik Mašinske stručne škole zahvaljući se na prijemu i uručenim nagradama, koje su dobili za dodatni trud i ostvarene rezultate na takmičenjima.

Partneri

Kategorije članaka

Linkovi