Danas u Konjicu održana radionica u sklopu projekta “Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu” ZVONO TE ZOVE – RECIKLIRAJ STAKLO”

Danas u Konjicu održana radionica u sklopu projekta “Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu” ZVONO TE ZOVE – RECIKLIRAJ STAKLO”

U Konjicu održana radionica u sklopu projekta “Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu” ZVONO TE ZOVE – RECIKLIRAJ STAKLO”

Riječ je regionalnom projektu koji je počeo u januaru 2020.godine i trenutano je u fazi završetka. Osim Bosne i Hercegovine u ovaj projekat su uključene Srbija i Sjeverna Makedonija. Učesnici radionice između ostalog su bili: Ivica Sivrić, direktor Asocijacije za ekonomski razvoj “Redah”, Boris Terzić predstavnik “ekopak-a”, Esad Omerović pomoćnik gradonačelnika u Službi za prostorno uređenje, građenje i obnovu Grada Konjica, zajedno sa direktorom JKP “Standard” Konjic Samirom Memićem, te predstavnici Općina Jablanica i Prozor Rama.

Esad Omerović pomoćnik gradonačelnika u Službi za prostorno uređenje, građenje i obnovu Grada Konjica, zahvalio se prisutnima što su izdvojili svoje vrijeme da dođu na radionicu čija je tema važna za Konjic.

Uvodnu riječ dao je direktor Asocijacije za ekonosmki razvoj “Redah” Ivica Sivrić koji je kazao: “Cilj projekta je smanjiti zagađenje ali na način da se kroz određene sisteme, analize i operamanjem povećaju količine sakupljanja staklene ambalaže. Obnavljanjem ili sakupljanjem staklene ambalaže štedi se i do 50% energije. Ovaj sistem nije uspostavljen na Zapadnom Balkanu, nije ni u BIH, tako da ovaj projekat finansira Savezno njemačko Ministarstvo, implementiraju ga GIZ u saradnji sa tri operatera- iz BiH “ekopak”. “Redah” je partner GIZ-u na tehničkoj pomoći u izvedbi ovog projekta”. Bitno je postaviti ciljeve. EU je postavila ciljeve da do 2030. godine 75% staklene ambalaže reciklira. U BiH ti ciljevi su niži. “Kroz ovaj projekat i kroz saradnju sa ekopakom i  komunalnim preduzećima, procenat sakupljanja staklene ambalaže je iz godine u godinu veći, te smo ovim projektom prošli postavljene ciljeve prikupljanja istog” naglasio je Ivica Sivrić.

Predstavnik “ekopak-a” Boris Terzić na radionici je istaknuo da je zajedničko BiH, Srbiji i Sjevernoj Makedoniji a kada je u pitanju stakleni ambalažni otpad, to što niti jedna od ovih država nema pogone za reciklažu stakla, te su primorani da prikupljeno staklo izvoze u druge države, te dodao “Na inicijativu GIZ-a ekopak je učestvovao u ovom projektu. Svrha “ekopak-a” je razvijanje sistema upravljanja otpadom, rad sa lokanim zajednicama, razvoj infrastrukture i edukacija stanovništa. Ovaj projekat je poseban u segmentu edukacije stanovništva o prikupljanju staklenog ambalažnog otpada, u urbanim, ruralnim sredinama te kroz hotele, restorane i kafiće”.

Grad Konjic tačnije JKP “Standard” Konjic priključilo se ovom projektu u 2020. godini, te se kroz svoje učešće pokazalo kao dobar primjer ostalima da se u kratkom vremenskom roku povećao broj prikupljenog staklenog ambalažnog otpada.

Videopozivom, učesnicima radionice se obratila i Azra Ćulov u ime “Ceteor-a” koja je prezentacijom ukazala na podatke vezane za prikupljanje staklenog ambalažnog otpada u našem gradu. Ono što je posebno naglasila jeste da je u vremenskom periodu od 7 mjeseci, od uključivanja u sam projekat , JKP “Standard” Konjic prikupilo 20% više staklene ambalaže. Prema njenim podacima najveća količina je prikupljena u urbanoj zoni. 

(RADIO KONJIC)

nazad na vrh

Partneri

Kategorije članaka

Linkovi